"Když ne my, tak přijde někdo jiný", napadlo mě po osobní konfrontaci s mladíkem z hnutí Hare Krišna, který před vstupní bránou do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zval na jejich Mírový pochod ve Frenštátu. Dali jsme se do řeči, nabízel mi knihy. Nakonec jsem chtěla udělat výměnu - knihu za knihu, protože v boční kapse kočárku jsem měla knihu Cena, kterou zaplatíš. Chtěla jsem ji původně nabídnout ke čtení našim přátelům, kteří s námi trávili dovolenou. Onen muž v oranžovém prostěradle ale takovou věc nepředpokládal a naprosto neprofesionálně se ušklíbl, že on světskou literaturu nečte. Normálně utekl. No fajn, chtěla jsem mu dát výbornou knihu, která vysvětluje rozdíl mezi islámem a křesťanstvím. 

Po přečtení Václavova článku o SDM se mi vyrojila řada vzpomínek: Svatá Hora 1999, nadšení z hymny Emanuel v jubilejním roce 2000, Žďár 2002 a loni v Krakov - velké dojetí při sledování televizního přenosu. 

Setkání mladých je dělané pro mladé, kteří mají svěžího ducha. Ne pro škarohlídy a bručouny. V patnácti letech mi setkání mládeže opravdu sedlo. Bylo to super, byla jsem ta správná cílová skupina. Po třech letech už mě zajímaly jiné věci a celé mě to více méně nudilo. (Asi to bylo tím, že jsem podstatnou část štábu znala a už mi to nemělo co dát.) Setkání jsem ale prožila s moc fajn lidmi, kteří pro mě byli důležití, a právě tahle naše malá skupinka byla to nejlepší, co jsem ve Žďáru zažila.

Každý si ze SDM vezme to své. Někdo hltá celý program, někdo si užije hudbu, jiný využije příležitosti pobavit se s přáteli a z programu moc nemá... Nedávno jsem někomu vysvětlovala, co vlastně SDM je. Nejpříhodnější je říkat tomu festival. Ono to tak totiž vypadá: hodně lidí na ploše, muzika, stánky, shluky osob, různá nabídka programu... Jedná se o povrchní, laciné předávání víry? Snad. Ale kde jinde dostanete denně k modlitbě a ke mši svaté tolik mladých lidí naprosto přirozenou cestou? Ze SDM mnoho lidí čerpá pro celý svůj budoucí život, někteří odjíždějí nadšení a ono to pak vyprchá, někteří jsou otrávení zkažeností dnešní mládeže :-) 

Vraťme se k zážitku, který popisuju v začátku. Letáček, který jsem od pána Háre Krišnáka dostala, informuje o skvělé zábavě a relaxu... Tak laciné zvaní na akci s duchovním podtextem jsem teda ještě neviděla (a že už jsem toho viděla hodně). 

Je potřeba vyjít do ulic, prezentovat se vhodnou formou a opravdu s lidmi mluvit o duchovních věcech - SDM je výborná příležitost. Když to neuděláme my, udělá to někdo jiný. Český národ je totiž nábožensky negramotný a věří naprosto všemu...