Chtěla bych se vyjádřit ke zrušení koncertu 19. 11. 2016 ve Valašských Kloboukách. Reaguji hlavně na tento novinový článek.

Plně chápu, že fanoušci jsou zklamaní a naštvaní. Ale! Jsem toho názoru, že každý člověk má právo na tzv. výhradu svědomí, tedy vymezit se proti tomu, co odporuje jeho svědomí a náboženskému cítění. Pokud takový člověk pracuje na městském úřadě (nebo spravuje veřejnou instituci, např. kulturní dům) tak je jeho odpovědnost o to větší. A zároveň řadoví občané mají možnost tohoto člověka vyměnit, pokud pro ně pracuje špatně. To, že vedení města hraje na křesťanskou notu, je dáno charakterem města. Paní starostka ve vyjádření uvedla, že protest křesťanské veřejnosti proti koncertu kapely hlásící se k satanismu považuje za legitimní. Právoplatná je i nesouhlasná reakce lidí, kteří se na koncert těšili a tvorba kapel je jim blízká.

S čím ale kategoricky nesouhlasím, je označování křesťanů za přihlouplé pánbíčkáře, kteří něco papouškují bez špetky vlastního úsudku či přehledu o situaci. Právě proto, že místní věřící vhled do situace mají, se rozhodli jednat. Nevidím nic špatného v tom, když se nastaví hranice. Tohle chceme a tohle nechceme. Pořadatelé očekávali na koncertě asi 400 lidí. Na bohoslužbách ve farnosti Valašské Klobouky bývá každou neděli 1500 lidí (číslo zahrnuje i okolní obce) a nerozumím tomu, proč by měla tato skupina být považovaná za „zanedbatelnou“. (Reaguji tím na zmínky o tom, že koncert vadil malé hrstce lidí). Nikdo nezakazuje pořádající agentuře a nebo skalním fanouškům, aby dohodli koncert v jiném sále a v jiném termínu.

To, jaká vlna se zvedla na sociálních sítích, vůbec nevypovídá o reálné situaci. Jenom proto, že někdo z osobních důvodů nepoužívá facebook, není viděn a slyšen. Ale jeho názor existuje.

Co myslím slovním spojením „mít vhled do situace“? Myslím tím přijímání existence duchovního světa. Prostě křesťané mají jiné vnímání světa a jiné vědomí (a tím pádem i svědomí) a kdo tohle nepřijme jako fakt, tak je bude navždy považovat za blbce. Pak se ale veškerá debata bude odehrávat v duchu vzájemného mlácení se argumenty, které ale dotyční diskutéři nejsou schopní pochopit.

Témata jako tolerance a svoboda jsou záležitostí komunity, která je vytváří. A v České republice obecně je jiná komunita, než ve Valašských Kloboukách. Tuto odlišnost vnímám velmi jasně a souvisí to se základní náboženskou gramotností. Jestli je netolerance vůči satanskému kultu projevem zaostalosti (nesvobody), na to ať si každý udělá názor sám.