Místo drahé bonboniéry kupte své drahé polovičce knihu! No, to vypadá jako reklama ve prospěch vydavatele, ale třeba by někomu kniha byla více prospěšná...

Knihu otce Velly Výstup na horu manželství mi manžel koupil při naší pouti týden před porodem na svatém Hostýně. (V Bystřici pod Hostýnem jsme si vyžádali povolení k vjezdu nahoru na parkoviště v areálu Hostýna, taška do porodnice byla sbalená v autě, doma mě nic nebavilo, takže jsme si prožili pěknou neděli...)

Kniha je rozdělená na 2 části. První část s názvem Krása a moc křesťanského manželství je spíše naučná a teologická, druhá část Žít a milovat v manželství je zaměřená ryze prakticky.

Nejdůležitější informace z tého knihy pro mě je tato: Největší dar, jaký může partner dát, není to, že bude druhému sloužit, ale že se před ním otevře. To je dar lásky, dar důvěry. (strana 95).

Název knihy jakoby odkazoval na dílo svatého Jana od Kříže Výstup na horu Karmel. Krásný popis výstupu na horu manželství a zároveň na Karmel jsem našla v Mystikovi Davida Torkingtona. K popisu situace v manželství si dovoluje použít termín mystická cesta. Nevím, jak dalece je tento příběh pravdivý, ale mě hluboce ovlivnil.

Kniha Mystik je pokračováním příběhu kněze Jamese Robertsona a jeho duchovního rádce a přítele poustevníka Petra. V Mystikovi se James setkává s Petrem ve chvíli, kdy Petr prožívá těžkou ztrátu po smrti maminky. Ve vyprávění odhaluje Jamesovi hloubku lásky a víry manželského života svých rodičů.

Pro nás kněze a řeholníky je tak snadné se povyšovat nad laiky, zvlášť nad ty, kteří žijí v manželství, jako kdyby cestovali druhou třídou po trati, o níž si myslíme, že jsme na ní jedinými průvodci. Často o té cestě vědí mnohem víc než my, alespoň v tom ohledu, na kterém skutečně záleží. (s. 31)

Cítím, že je na místě přiznat úsečnost a zkratkovitost tohoto článku, pravděpodobně už nic lepšího nevyplodím. Budu ráda za vaše postřehy, kdo jste tyto knihy četli.