Znáte tzv. příměstské tábory? Já jsem se účastnila duchovní obnovy v podobném stylu, tedy ráno nástup a v odpoledních hodinách návrat domů. Toto uspořádání bylo ušité na míru maminkám, které se nemůžou jen tak vzdálit od rodiny na svatá místa. Po dobu konání obnovy bylo zajištěno hlídání dětí a odpoledne po čtvrté hodině šli všichni domů...Nejmenší dítko mělo 3 měsíce, a nebyl s tím vůbec žádný problém. Tento geniální systém, který určitě ještě více ocením v letech budoucích, po organizační stránce zajistilo Rodinné centrum Kaštánek a farnost Valašské Klobouky.

První den byl věnovaný zamyšlení nad tím "kdo jsem?". Četli jsme začátek knihy Genesis. V závěrečném sdílení vyzdvihla jedna mladá maminka s krásným těhotenským bříškem význam pojmenování a životní role manželky - ve smyslu verše Gen 2, 23 - 24.

Tak nějak jsem si vzpomněla na profáklý status přítel / přítelkyně u lidí, kteří spolu žijí jako muž a žena, a třeba i spolu mají děti, a muž o své ženě mluví jako o "přítelkyni". Věřte mi, nechtěla bych být po deseti letech vztahu a se dvěma dětmi ve statusu přítelkyně, přišlo by mi to dost smutné. A nedůstojné.